Selektywna Zbiórka Odpadów
LPGK posiada już doświadczenie w zakresie segregacji odpadów. Od kilku lat prowadzi na terenie Legnicy system selektywnego gromadzenia odpadów. Selektywna zbiórka surowców prowadzona jest w systemie wielopojemnikowym. Na dzień obecny na terenie miasta rozstawionych jest 265 pojemników do selektywnej zbiórki. rozstawione są one w gniazdach po 2-3 pojemniki: siatkowy do zbiórki plastiku, typu dzwon, niebieski do zbiórki papieru oraz zielony do zbiórki szkła. Jeden zestaw przypada na 1300 mieszkańców. Planuje się powstanie dodatkowych punktów, docelowo jedno gniazdo na 500 mieszkańców Legnicy. Szacuje się, że dzięki selektywnej zbiórce u źródła uda się zebrać około 6400 Mg odpadów.
Odzyskiwane surowce wtórne z odpadów komunalnych przekazywane są do Zakładu Oczyszczania Miasta, gdzie przy pomocy specjalnej prasownicy, prowadzone są prace prasowania i belowania makulatury, butelek typu PET, metalowych puszek. Wyselekcjonowane odpady przekazywane są firmom w celu poddania ich recyklingowi. Projekt segregacji odpadów nie ma charakteru komercyjnego jego celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców Legnicy i zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko wynikającego z niewłaściwej gospodarki odpadami.
Wdrażanie kolejnych etapów i kontynuowanie programu selektywnej zbiórki odpadów odbywa się w systemie wielopojemnikowym, który polega na zbiórce wstępnie wyselekcjonowanych przez mieszkańców odpadów (surowców wtórnych) takich jak papier, szkło, tworzywa sztuczne w odrębnych pojemnikach oznakowanych stosownie do rodzaju zebranych odpadów.
Edukcje ekologiczną trzeba zaczynać już od najmłodszych









