Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


LPGK inwestuje w ekologię

8 października 2012

Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wybuduje nowoczesną ekologiczną myjnię samochodów, w której wykorzystana zostanie deszczówka. Z tą inwestycją związana jest także modernizacja kotłowni.

Automatyczna myjnia samochodów zostanie zbudowana na terenie Zakładu Oczyszczania Miasta przy ul. Nowodworskiej, obok warsztatów. Do mycia samochodów przede wszystkim śmieciarek zostanie wykorzystana deszczówka. Woda będzie spływała z dachu warsztatów i zamiast jak dotychczas trafiać do kanalizacji deszczowej, zostanie zgromadzona w zbiornikach. Stamtąd będzie czerpana do myjni. Wodę podgrzeją solary.

- Myjnia będzie działała w obiegu zamkniętym - informuje Robert Acedoński, kierownik ZOM. - Wodę oczyszczą filtry, a zanieczyszczenia trafią do utylizacji. Śmieciarki będą na myjni także dezynfekowane.

Obecnie samochody są myte i dezynfekowane na myjni działającej na Składowisku Odpadów Komunalnych przy ul. Rzeszotarskiej. Nowa myjnie zostanie zbudowana w latach 2013 - 2014. Obecnie trwają prace nad projektem. Zakończą się do końca tego roku. Wówczas będzie można ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy.

Z budową myjni związana jest modernizacja kotłowni i warsztatów w Zakładzie Oczyszczania Miasta. W warsztatach zostaną wymienione okna oraz ocieplony budynek. W kotłowni będą wymienione piece węglowe, które mają już kilkadziesiąt lat, na nowoczesne opalane drewnem, uzyskanym z pielęgnacji terenów zielonych. Takie piece są zainstalowane w kotłowni w siedzibie zarządu. W ZOM i siedzibie zarządu zainstalowane są instalacje solarne, które służą głównie do podgrzewania wody.

PA050349