Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


Inwestycje na składowisku w europejskim standardzie

19 października 2012

Magazyn do selektywnego zbierania baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zbudowany na legnickim Składowisku Odpadów Komunalnych przy ul. Rzeszotarskiej jest kolejnym krokiem ku europejskim standardom – uznał prezydent Tadeusz Krzakowski.


W czwartek (18 października) z udziałem władz miasta oraz lokalnych mediów otwarto na składowisku magazyn do selektywnego zbierania baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Inwestycja finansowana przez Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej pochłonęła około 600 tys. zł. W magazynie o powierzchni 300 metrów kwadratowych będą składowane zużyte: telewizory, komputery, pralki lodówki i inny sprzęt. Po segregacji zostanie on odsprzedany firmom zajmującym się utylizacją i recyklingiem elektroodpadów.

-Ten magazyn to kolejny krok Legnicy ku europejskim standardom – stwierdził prezydent Tadeusz Krzakowski. - Miasto jest bardzo dobrze przygotowana do przejęcia od lipca przyszłego roku nowego systemu gospodarowania odpadami.

W tej dziedzinie na tle innych miast w kraju, Legnica wypada bardzo dobrze dzięki LPGK, która inwestuje znaczne środki w modernizację i unowocześnianie obiektów i instalacji na Składowisku Odpadów Komunalnych.

Magazyn na elektrośmieci jest jednym z elementów Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, których tworzenie nakłada na samorządy znowelizowana ustawa o gospodarce odpadami. Prezes LPGK Józef Wasinkiewicz poinformował w czwartek, że drugi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zostanie uruchomiony na terenie Zakładu Oczyszczania Miasta przy ul. Nowodworskiej 48.

Z kolei na składowisku odpadów LPGK rozpocznie niebawem kolejne bardzo ważne dla środowiska inwestycje. Powstanie tutaj Stacja Kruszenia Odpadów Budowlanych i Rozbiórkowych, także związana z PSZOK. A w ramach modernizacji kompostowni zostaną wzniesione trzy hale dla sześciu pryzm kompostowych. Zainstalowane zostaną trzy biofiltry do oczyszczania powietrza, w których w specjalnym zbiorniku będą neutralizowane odory. LPGK stara się z Regionalnego Programu Operacyjnego o dotację w wysokości 4,7 mln zł na budowę sortowni odpadów komunalnych. Koszt tej inwestycji szacowany jest na ponad 10 mln zł. Jeżeli spółka otrzyma dotację to sortownia będzie mogła rozpocząć pracę już w 2014 r.