Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


Grobonet pomoże znaleźć mogiłę

29 października 2012

Na legnickiej nekropoli przy ul. Wrocławskiej w 41,5 tys. mogiłach spoczywa ponad 46,6 tys. zmarłych. Nekropolia zajmuje obszar około 45 hektarów. Wszystkie nagrobki są sfotografowane, opisane i umieszczone w internetowym serwisie identyfikacji grobów Grobonet. Rok temu Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które administruje cmentarzem , aby jeszcze bardziej ułatwić znalezienie mogił zainstalowało Infokiosk, który stoi przed kaplicą. Dzięki systemowi Grobonet wpisując imię i nazwisko zmarłego można w bardzo szybkim czasie zlokalizować mogiłę. W tym systemie można również zamówić sprzątanie nagrobków, ustawienie na nich kwiatów, zniczy, a nawet zapalić na mogile wirtualną lampkę.   A także uzyskać informacje o terminie ważności opłat za grób.

Przed Dniem Wszystkich Świętych na nekropolii trwają prace porządkowe. Pracownicy sprzątają liście, przycinają gałęzie, wysypują grys na alejkach. Mogiły porządkują także bliscy zmarłych. LPGK apeluje by odpady takie jak: trawa, naturalne kwiaty i wieńce, gałęzie, liście wrzucać do ocynkowanych kontenerów na bioodpady. Na pozostałe odpady komunalne przeznaczone są kontenery w kolorze pomarańczowym. Tutaj mogą trafiać znicze, butelki plastikowe, torby i inne śmieci.


  Legnicki Cmentarz Komunalny uważany jest za jedną za najpiękniejszych nekropolii na Dolnym Śląsku. Został założony w 1822 roku. Przez kolejne dziesięciolecia był rozbudowywany. Rozrastał się w stronę nasypu kolejowego oraz na wschód od cmentarza. Wschodni cmentarz nosił miano leśnego, ponieważ został obsadzony licznymi drzewami (przeważnie sosnami). Powstał tam również cmentarz wojenny, który znajdował się wokół trzech sadzawek. Na południe od cmentarza leśnego i na zachód od wojennego, wytyczono pola grzebalne. Stąd prowadziła prosta aleja na północ w kierunku cmentarza leśnego, prosto na znajdujący się tam staw. Nad jego brzegami rosły wierzby płaczące, a na północnym jego brzegu stała murowana, otwarta i kryta dachówką altanka.

Obecnie cmentarz zajmuje powierzchnię około 45 hektarów. Wchodzi się tutaj przez siedem ozdobnych bram. Przy najstarszych murach nekropoli zachowało się 11 nagrobków przyściennych i architektonicznych, wzniesionych z piaskowca i granitu. Istnieje tu również 10 mauzoleów – grobowców wpływowych przedwojennych rodów legnickich. Rosną tutaj liczne gatunki drzew: dęby, kasztanowce, akacje, lipy, klony, jarzębiny, jarzębowce, sosny, świerki, jodły, tuje, wierzby, platany.

23 lipca 2003 roku nad Legnicą przeszedł huragan, który także spowodował duże zniszczenia na cmentarzu, zwłaszcza w drzewostanie. Zniszczonych i uszkodzonych zostało 800 starych drzew.