Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


Pięć lat uczą o segregacji śmieci

21 listopada 2012

W Prywatnej Szkole Podstawowej przy ul. Mazowieckiej odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym ekolekcja dotycząca segregacji odpadów. W ciągu pięciu lat pracownicy Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przeprowadzili 35 takich zajęć, w których uczestniczyło ponad tysiąc przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i dorosłych. Efekty są bardzo widoczne.


Uczniowie klas 1 - 3 którzy przyszli z opiekunami na zajęcia prowadzone przez Renatę Sosnowską - Noworól z LPGK dowiedzieli się, że odpady trzeba segregować, bo mniej śmieci będzie zalegało na składowiskach. Z posegregowanych odpadów będzie można odzyskać surowce nadające się do ponownego przetworzenia i wykorzystania przy przy produkcji nowych materiałów, czyli recykling. Podczas tych zajęć pani Renata pokazała dzieciom miniaturowe pojemniki na butelki plastikowe, papier, szkło oraz produkty powstałe po przetworzeniu. Ekolekcja prowadzona była barwnie, w sposób przystępny dla uczniów. - Bardzo mi się to podobało - powiedział po zakończeniu zajęć Rafał z III klasy. - Mieszkamy z bloku i segregujemy odpady. Ale nie wszyscy tak robią.

Pierwsza ekolekcja odbyła się jesienią 2007 r. Na początku były to pogadanki. Z czasem zostały wzbogacone o prezentacje multimedialne, pomoce takie jak miniaturowe pojemnik, czy produkty z surowców wtórnych i inne gadżety.

- W tych zajęciach uczestniczyło ponad tysiąc osób wylicza Renata Sosnowska - Noworól.

Dzieci w przystępnej dla nich formie dowiadują się dlaczego należy segregować śmieci. I tą wiedzą dzielą się z rodzicami i nierzadko dopilnowują ich, by to robili. Taka edukacja daje wymierne efekty, bo z każdym rokiem rośnie ilość zebranych surowców wtórnych.

LPGK prowadzi także inne akcje proekologiczne. Wspiera zbiórkę surowców wtórnych w szkołach, a także konkursy i festiwale o tematyce ekologicznej.