Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


Tysiąc ton mieszanki i soli

12 grudnia 2012

Ponad tysiąc ton mieszanki oraz soli zostało zużyte na utrzymanie dróg w mieście. Kierowcy Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, którzy usuwali śnieg oraz posypywali drogi przejechali od 1 do 12 grudnia już ponad 2800 kilometrów. 

 Prawdziwa zima rozpoczęła się na dobre 1 grudnia. Przez większość dni piaskarki i pługi Zakładu Oczyszczania Miasta, który w imieniu LPGK, na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich zajmuje się walką ze skutkami zimy wyjeżdżały na wszystkie wytypowane ulice w mieście. Nawet dwa razy dziennie. Do 12 grudnia  zużyto już ponad 750 ton mieszanki soli z piaskiem oraz 300 ton soli. W akcji zimowego utrzymania dróg dyżuruje 20 kierowców. Jak zapewnia Robert Acedoński, kierownik ZOM zużyta mieszanka oraz sól są na bieżąco uzupełniane. LPGK zabezpiecza także drogi powiatowe w powiecie legnickim, a także drogi gminne w gminach Kunice i Prochowice.

Podczas zimy w mieście obowiązują cztery standardy utrzymania dróg. Najważniejsze miejsca, które są zawsze odśnieżane w pierwszej kolejności to: wiadukt na ul. Piłsudskiego, wiadukt na ul. Wrocławskiej, rondo Piłsudskiego oraz górka na ul. Złotoryjskiej (na odcinku od ul. Asnyka do ul. Ceglanej). To są najważniejsze dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym arterie w mieście. Także z powodu dojazdów do pracy. Ważne w utrzymaniu są drogi główne (tzw. Standard nr2). Są to wszystkie główne ulice wylotowe z miasta, obwodnica zachodnia, mała obwodnica i ulice objęte komunikacją miejską.

Podczas opadów śniegu utrzymywana jest przejezdność najważniejszych dróg. Po ustaniu opadów wszystkie siły kierowane są do odśnieżania. O wyjazdach do akcji decyduje Zarząd Dróg Miejskich.

Zakład Oczyszczania Miasta posiada 11 pługopiaskarek, dodatkowo jeszcze pięć pługów, które mogą zostać zamontowane w samochodach oraz do utrzymania chodników trzy ciągniki z pługiem i posypywarką.