Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


Z seniorami o ekologii i segregacji odpadów

24 stycznia 2013

Warsztaty ekologiczne dla legnickich seniorów przeprowadzili pracownicy Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

 Spotkanie, w którym uczestniczyli emeryci z Klubu Seniora odbyło się w Domu Kultury Kopernik. Warsztaty poprowadziła Renata Sosnowska – Noworól z LPGK. Prezentacja multimedialna przybliżyła uczestnikom zasady gospodarki odpadami komunalnymi, a zwłaszcza ich selektywne zbieranie. Seniorów interesowało co się zmieni po 1 lipca, gdy zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.-Ten temat jest jak najbardziej na czasie – mówi Elżbieta Chucholska, szefowa Klubu Seniora. - Mieliśmy tutaj okazję uzyskać rzetelną informację na ten temat. Ja dowiedziałam się do ilu pojemników będę wyrzucała śmieci.

Przypomnijmy. Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach weszła w życie 1 stycznia 2012 roku. Od 1 lipca 2013 odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi przejmie gmina. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych będą mieli do dyspozycji pojemniki na odpadu komunalne zmieszane oraz na odpady surowcowe. Do tych ostatnich będziemy wyrzucali m.in. plastikowe butelki, opakowania kartonowe, papier, puszki. Nie mogą tu trafiać np. opakowania po mleku, czy śmietanie i wszystkie inne pozostałe odpady. Na butelki szklane białe i kolorowe zostaną ustawione oznakowane pojemniki w wyznaczonych miejscach osiedli mieszkaniowych. Mieszkańcy domków jednorodzinnych będą mieli pojemniki na odpady komunalne, surowcowe i odpady biodegradowalne. Osoby segregujące śmieci zapłacą mniej za ich wywóz.

Uczestnicy warsztatów uzyskaną wiedzą podzielą się z rodzinami, znajomymi, sąsiadami. - Bardzo bym chciała, żeby wreszcie coś się zmieniło na lepsze – dodaje Danuta Charachalis - Ja i moi sąsiedzi segregujemy odpady. Ale są też tacy, którzy wrzucają śmieci gdzie popadnie. Czy oni będą je segregować? Obawiam się , że przez takich ludzi możemy płacić więcej za wywóz odpadów. Sądzę, że takie informacje, które nam tutaj przekazano powinny trafiać do wszystkich mieszkańców.

sen_LPGK__1_

sen_LPGK__2_

sen_LPGK__3_