Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


LPGK walczy z zimą

5 lutego 2013

W styczniu na utrzymanie dróg w mieście zużyto ponad 2400 ton soli i mieszanki. Kierowcy Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, którzy usuwali śnieg oraz posypywali jezdnie, przejechali w tym czasie 10 tysięcy 655 kilometrów.

Nawrót śnieżnej zimy nastąpił w nocy z 10 na 11 stycznia. Piaskarki i pługi Zakładu Oczyszczania Miasta, który  na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich zajmuje się walką ze skutkami zimy, wyjeżdżały na wszystkie wytypowane przez ZDM ulice w mieście. Najtrudniejsza sytuacja na drogach miejskich była 14 stycznia. Tego dnia przez cały dzień padał gęsty śnieg. Do odśnieżania wyjechało dziewięć pługopiaskarek. Tylko w ciągu tej doby samochody przejechały 1685 kilometrów. Wysypano 156 ton soli i 133 tony mieszanki (sól z piaskiem). Równie trudna sytuacja była tydzień później. Samochody przejechały wówczas prawie półtora tysiąca kilometrów. W sumie od 1 do 31 stycznia samochody uczestniczące w akcji zima przejechały 10 tys. 655 kilometrów. Zużyto 824 tony soli i 1582 tony mieszanki. Dla porównania w grudniu minionego roku na walkę ze skutkami zimy zużyto 500 ton soli i 1,1 tysiąca ton mieszanki. Piaskarki i pługi przejechały 7170 kilometrów.

 Odwilż zaczęła się 28 stycznia. Obecnie utrzymuje się temperatura plusowa. W nocy pracownicy LPGK nadal dyżurują. Mimo dodatnich temperatur jest bowiem możliwość wystąpienia gołoledzi na drogach. LPGK zabezpiecza także drogi powiatowe w Powiecie Legnickim, a także drogi gminne w Gminach Kunice i Prochowice. Podczas zimy w mieście obowiązują cztery standardy utrzymania dróg. Najważniejsze miejsca, które są zawsze odśnieżane w pierwszej kolejności to: wiadukt na ul. Piłsudskiego, wiadukt na ul. Wrocławskiej, rondo Piłsudskiego oraz górka na ul. Złotoryjskiej (na odcinku od ul. Asnyka do ul. Ceglanej). To są najważniejsze dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym arterie w mieście. Także z powodu dojazdów do pracy. Ważne w utrzymaniu są drogi główne (tzw. Standard nr2). Są to wszystkie główne ulice wylotowe z miasta, obwodnica zachodnia, mała obwodnica i ulice objęte komunikacją miejską.

Podczas opadów śniegu utrzymywana jest przejezdność najważniejszych dróg. Po ustaniu opadów wszystkie siły kierowane są do odśnieżania. O wyjazdach do akcji decyduje Zarząd Dróg Miejskich. LPGK posiada 11 pługopiaskarek dodatkowo jeszcze pięć pługów, które mogą zostać zamontowane w samochodach oraz  trzy ciągniki z pługiem i posypywarką do utrzymania chodników.

SDC14300