Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


Zniszczyli groby na cmentarzu

5 lutego 2013

Na legnickim Cmentarzu Komunalnym wandale zniszczyli i uszkodzili co najmniej 80 mogił.

Do tego bezmyślnego ataku doszło w nocy z piątku na sobotę. Nieznani sprawcy powyrywali i poprzewracali krzyże i płyty nagrobne oraz kwiaty i znicze. Uszkodzono także figurę Matki Boskiej i Pana Jezusa, które stały pod Krzyżem Sybiraków. Zniszczenia zauważył w sobotę rano pracownik firmy ochroniarskiej. Natychmiast poinformowano policję. Jeszcze wczoraj (4 luty) policja oceniała skalę zniszczeń. Jak nas poinformowała wczoraj Aneta Golema - Rewig z legnickiej policji, ustalono, że zniszczeniu uległo co najmniej 80 mogił. Sprawców jeszcze nie ustalono. Prowadzimy śledztwo w tej sprawie. Analizowany jest także zapis z monitoringu.

Dzień wcześniej nieznani sprawcy wyłamali i ukradli metalowe ogrodzenia grobów. Koszty naprawy zniszczonych grobów, jeżeli nie były ubezpieczone, ponoszą ich opiekunowie. LPGK zachęca więc do ubezpieczania mogił swoich bliskich pochowanych na cmentarzu komunalnym w Legnicy nie tylko przed wandalizmem, ale także przed skutkami innych zdarzeń, np. uszkodzeń przez powalone drzewa wskutek huraganu. Legnicka nekropolia zajmuje obszar około 50 hektarów. Pilnowana jest przez firmę ochroniarską i posiada monitoring.

Obecnie zainstalowanych jest osiem kamer, które obserwują różne miejsca cmentarza, w tym bramy wejściowe. Obraz przekazywany jest do pomieszczenia strażników na cmentarzu oraz do siedziby Zarządu LPGK. Niestety mimo, że ochrona i monitoring pracują przez całą dobę nie zawsze można zapobiec takim aktom wandalizmu. Sprawcy jednak nie mogą czuć się bezkarni. Przypomnijmy, że w październiku 2011 roku pięciu pijanych mężczyzn zdewastowało ponad 50 nagrobków. Zostali oni zatrzymani i skazani na kary od półtora do dwóch lat więzienia. Mają też naprawić szkody.

SDC14667

SDC14680