Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


LPGK zarządza cmentarzem w Jaszkowie

15 lutego 2013

Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej przejęło w zarząd od miasta cmentarz w Jaszkowie. Na nekropoli można już grzebać zmarłych oraz dokonywać kremacji ciał.

Nekropolia w Jaszkowie leży kilka kilometrów za Legnicą, w malowniczym terenie. Obejmuje obszar około 33 hektarów. Obecnie zakończono pierwszy etap inwestycji. Na terenie obejmującym około 11 hektarów zlokalizowano 32 kwatery na 15 tysięcy mogił. To powinno wystarczyć na 15 lat. W planach jest rozbudowa nekropoli. Może tu powstać 50 tysięcy mogił.

Miasto wydało na budowę cmentarza około 25 mln zł. Oprócz kwater powstała cała infrastruktura. Zbudowano drogę prowadząca do nekropoli. W perspektywie planowana jest nowa szosa rozpoczynającą się od ul. Kołobrzeskiej na obrzeżach Legnicy. Jej budowa jest związana z budową drogi krajowej nr 3.

Na cmentarzu w Jaszkowie została wzniesiona kaplica, dom pogrzebowy, budynki administracyjne i jedno z najnowocześniejszych krematoriów w kraju. Są tutaj także kolumbaria, czyli niewielkie kwatery na 960 urn. To coraz popularniejsze miejsce pochówku. W jednej takiej kwaterze może zmieścić się kilka urn z jednej rodziny. W Jaszkowie budowane będą także groby murowane. Teren nekropolii jest ogrodzony betonowymi płytami, w których jest wycięty krzyż. - Jesteśmy już gotowi do rozpoczęcia pochówków i kremacji – informuje Józef Wasinkiewicz, Prezes LPGK. - Wszystkie prace inwestycyjne wraz z odbiorami technicznymi zostały zakończone.
Budowa nekropoli w Jaszkowie była konieczna ponieważ na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej zaczyna brakować miejsc na pochówki. Ten cmentarz nie zostanie oczywiście zamknięty. Nadal będą tutaj chowani zmarli w mogiłach, które istnieją, a także w kolumbarium, którego budowa zostanie zakończona w tym roku. Z kolei na cmentarzu przy ul. Zielnej nie ma miejsca na nowe groby. Dokonywane są tutaj dochówki. Obydwa cmentarze będą funkcjonowały jeszcze przez wiele, wiele lat.