Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


Podsumowanie walki z zimą

28 lutego 2013

W lutym na utrzymanie dróg w mieście zużyto ponad 1600 ton soli i mieszanki. Kierowcy Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, którzy usuwali śnieg i posypywali jezdnie przejechali w tym czasie 6857 kilometrów.

W lutym zima też dała się mocno we znaki drogowcom i mieszkańcom. Piaskarki i pługi Zakładu Oczyszczania Miasta, który na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich zajmuje się walką ze skutkami zimy wyjeżdżały na wszystkie wytypowane przez ZDM ulice w mieście. W sumie w ciągu miesiąca samochody uczestniczące w akcji zima przejechały 6875 kilometrów. Zużyto1620 soli i mieszanki (piasek z solą). To mniej niż w styczniu. W pierwszym miesiącu tego roku samochody przejechały 10655 kilometrów. Zużyto ponad 2400 tony soli i mieszanki.

Z kolei w grudniu minionego roku na walkę ze skutkami zimy zużyto 1600 ton soli i mieszanki. Piaskarki i pługi przejechały 7170 kilometrów.

Pod koniec miesiąca nastąpiła odwilż. Nadal jednak kierowcy samochodów przeznaczonych do zwalczania skutków zimy dyżurują. Temperatury są niskie i może dojść do oblodzenia dróg.

Co z piaskiem, który został wysypany na drogi i zalega pobocza? - Gdy tylko temperatury będą dodatnie rozpoczniemy zbieranie tego piasku – informuje Robert Acedoński, Kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta.- Zostanie on zutylizowany. Nie nadaje się do ponownego wykorzystania, bo jest bardzo mocno zanieczyszczony.

Przypomnijmy. Podczas zimy w mieście obowiązują cztery standardy utrzymania dróg. Najważniejsze miejsca, które są zawsze odśnieżane w pierwszej kolejności to: wiadukt na ul. Piłsudskiego, wiadukt na ul. Wrocławskiej, rondo Piłsudskiego oraz górka na ul. Złotoryjskiej (na odcinku od ul. Asnyka do ul. Ceglanej). To są najważniejsze dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym arterie w mieście. Także z powodu dojazdów do pracy. Ważne w utrzymaniu są drogi główne (tzw. Standard nr2). Są to wszystkie główne ulice wylotowe z miasta, obwodnica zachodnia, mała obwodnica i ulice objęte komunikacją miejską.

Podczas opadów śniegu utrzymywana jest przejezdność najważniejszych dróg. Po ustaniu opadów wszystkie siły kierowane są do odśnieżania. O wyjazdach do akcji decyduje Zarząd Dróg Miejskich. LPGK posiada 11 pługopiaskarek dodatkowo jeszcze pięć pługów, które mogą zostać zamontowane w samochodach oraz trzy ciągniki z pługiem i posypywarką do utrzymania chodników.

SDC14300