Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


Wandale zniszczyli 29 nagrobków

31 lipca 2013

W nocy z dnia 29 na 30 lipca br. na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy wandale zniszczyli 29 nagrobków. Wyłamane zostały głównie tablice nagrobne, wyrwane krzyże, zniszczone kamienne wazony. Do tego aktu barbarzyństwa doszło na dwóch kwaterach (L7 i L8) w pobliżu cerkwi. Obecnie policjanci szacują straty i prowadzą czynności zmierzające do zatrzymania wandali.  

To już trzeci akt wandalizmu na legnickim cmentarzu na przestrzeni ostatnich dwóch lat.       W październiku 2011 roku wandale zniszczyli 56 grobów, a w lutym 2013 roku około 80. 

Koszty naprawy zniszczonych grobów, jeżeli nie były ubezpieczone, ponoszą ich opiekunowie. LPGK zachęca więc do ubezpieczania mogił swoich bliskich pochowanych na cmentarzu komunalnym w Legnicy nie tylko przed wandalizmem, ale także przed skutkami innych zdarzeń, np. uszkodzeń przez powalone drzewa wskutek huraganu. Legnicka nekropolia zajmuje obszar około 50 hektarów. Pilnowana jest przez firmę ochroniarską i posiada monitoring. Chociaż z powodu wysokich drzew nie obejmuje on wszystkich miejsc. 

Mimo, że ochrona i monitoring pracują przez całą dobę nie zawsze można zapobiec takim aktom wandalizmu. Sprawcy jednak nie mogą czuć się bezkarni. Przypomnijmy, że w październiku 2011 roku pięciu pijanych mężczyzn zdewastowało ponad 50 nagrobków. Zostali oni zatrzymani i skazani na kary od półtora do dwóch lat więzienia. Mają też naprawić szkody.

SDC14667