Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


Kapsuła Czasu umieszczona pod pamiątkowym krzyżem na Cmentarzu Komunalnym

24 października 2013

W nowym cokole pomnika - krzyża upamiętniającego Zmarłych Niemieckich Jeńców z okresu I wojny światowej złożono dzisiaj (24 października) kapsułę czasu. Znalazły się w niej historyczne artefakty (utrwalone na nośnikach cyfrowych), które zostały odkryte podczas prac przy wrześniowej rozbiórce tego pomnika oraz współczesne materiały.

Przypomnijmy. Pomnik poświęcony Zmarłym Jeńcom Wojennym został odsłonięty 22 kwietnia, w niedzielę w 1928 r. Był to dębowy krzyż na granitowym cokole. Stanął na kwaterze poległych podczas I wojny światowej legniczan. Upływ czasu dokonał jednak zniszczeń. Ten drewniany krzyż był już bardzo zmurszały i groził zawaleniem. Dlatego zdecydowano o rozbiórce monumentu. Podczas tych robót pracownicy LPGK znaleźli kapsułę, która znajdowała się w cokole. Ona też nie oparła się upływowi czasu.

Zachowały się przechowywane w tej swoistej "skrzynce" czasu depozyty. Niestety też w nienajlepszym stanie. Fundatorzy pomnika złożyli w jego fundamencie listę z wykazem wszystkich 63 członków legnickiego oddziału Ogólnoniemieckiego Stowarzyszenia Byłych Jeńców Wojennych, gazetę Liegnizer Tageblatt, czasopismo wydawane przez Stowarzyszenie oraz kopię sześciostronicowego przemówienia przewodniczącego Ogólnoniemieckiego Stowarzyszenia Byłych Jeńców Wojennych barona Wilhelma von Lersnera.

Prezes Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Józef Wasinkiewicz zapowiedział wówczas, że pomnik zostanie zrekonstruowany, a znalezione w kapsule czasu dokumenty, zapisane tym razem na nośnikach cyfrowych, wraz ze współczesnymi także będą złożone w cokole. I tak się stało.

Dzisiaj w nowym granitowym cokole umieszczono kapsułę czasu, wykonaną z odpornego na zniszczenia tworzywa sztucznego. Umieszczono w niej m.in.: pendrive i płytę CD zawierające dokumentację fotograficzną znalezionych dokumentów, egzemplarz Magazynu Miejskiego "Legnica.eu" z października 2013 r., w którym jest informacja o znalezisku i dzisiejszy numer Gazety Wrocławskiej. Do kapsuły trafiły też posłanie prezydenta Tadeusza Krzakowskiego skierowane do przyszłych pokoleń oraz folder prezentujący Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Gotowy jest już nowy, trzy i półmetrowy, dębowy krzyż. Zamontowany on zostanie na cokole przed 1 listopada.

kapsula__4_