Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


W lipcu aż 57 adopcji

1 sierpnia 2012

Cytowany przez portal LCA (25.07 2012) radny PiS Jacek Baczyński stwierdził, że Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej promuje absurdy rodem z PRL. Radny w wypowiedzi dla LCA wnioskuje, by LPGK zrezygnowało z obowiązku posiadania zaświadczeń przez osoby wyprowadzające psy na spacer. A także chce by LPGK lepiej promowało wolontariat oraz zmieniło godziny otwarcia schroniska, w sobotę i niedzielę. Zamiast mówić o absurdach rodem z minionej epoki wypadałoby zapoznać się na jakich zasadach funkcjonuje Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt i w oparciu o jakie dokumenty.

Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej jest spółką prowadzącą działalność gospodarczą i nie ma prawnych możliwości korzystania z wolontariatu. Nie może też propagować wolontariatu. Schronisko zawarło z 17 osobami, które wyprowadzają psy na spacer porozumienia, aby uregulować kwestie formalno - prawne. Osoby te nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia. Jednym z punktów porozumienia jest obowiązek przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, o braku przeciwwskazań do tych czynności. Zaświadczenie o zdolności do wykonywania czynności i prac na rzecz LPGK jest obowiązkowe i wymagane także przez ubezpieczyciela.

Wydłużenie godzin w sobotę i praca w niedzielę byłoby zbyt kosztowne. Schronisko jest finansowane przez gminę Legnica i nie jest dochodowe. W soboty w schronisku dyżurują pracownicy, którzy dbają o zwierzęta. Adoptować zwierzęta można w tygodniu. Obecnie w schronisku przebywa 41 piesków. W lipcu tego roku dokonano rekordowej liczby adopcji, bo aż 57 czworonogów znalazło swój nowy dom.

Radna Ewa Szymańska ( PiS) wypowiadając się o pracy schroniska wyraziła niepokój o los piesków, które według niej są wywożone do Niemiec, w dużych transportach.

W tym półroczu nowe domy w Niemczech znalazło 50 piesków, z legnickiego schroniska. Dzieje się tak za zgodą właściciela, czyli gminy Legnica i aprobatą Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Schronisko współpracuje z niemiecką fundacją " Hunde in Not", która szuka dla czworonogów nowych właścicieli. Ta współpraca trwa przeszło rok i jak dotychczas nie było żadnych sygnałów, by adoptowanym zwierzętom działa się krzywda.

Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej promuje adopcje zwierząt na swojej stronie internetowej ( www.lpgk.pl). Informacje o tym też są na stronie e-schronisko, założonej przez sympatyków schroniska. Schronisko organizuje cykliczne imprezy z okazji Dnia Kobiet, Dnia Dziecka, czy Światowego Dnia Zwierząt, które połączone są z promocją adopcji zwierząt.


Nowe domy piesków zabranych przez fundację „Hunde in Not” do Niemiec

Psy przebywające w Legnickim Schronisku