Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


Recykling na cmentarzu

24 sierpnia 2012

Już od czterech lat na legnickiej nekropoli prowadzona jest segregacja odpadów. Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej podjęło się tego zadania jako jedna z pierwszych firm w kraju.

Ocynkowane kontenery na bioodpady stanęły na legnickiej nekropoli przed czterema laty. Można do nich wrzucać tylko takie śmieci jak: trawa, naturalne kwiaty i wieńce, gałęzie, liście. Na pozostałe odpady komunalne przeznaczone są kontenery w kolorze pomarańczowym. Tutaj mogą trafiać znicze, butelki plastikowe, torby i inne śmieci.

- Ten system segregacji odpadów przyjął się – informuje Robert Acedoński, Kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta. - Z każdym rokiem jest coraz mniej śmieci pozostawionych przy alejkach, czy przed grobami. Niestety zdarza się, że do kontenerów na bioodpady trafiają np. znicze, czy plastikowe butelki.

Szkło i plastik wrzucane do kontenerów na bioodpady powodują wymieszanie śmieci. To z kolei stwarza problemy z kompostowaniem. Czyste bioodpady w procesie kompostowania mogą być przerobione na naturalny nawóz ogrodniczy. Te zanieczyszczone już tylko użyte do rekultywacji składowiska odpadów.

Zakład Oczyszczania Miasta ustawił także na cmentarzu oddzielne pojemniki na szkło i plastik. Dodatkowe staną przed 1 listopada. Ale nie wystarczy tylko ustawić na nekropolii pojemniki do segregowania odpadów. My sami musimy  uświadomić sobie, że recykling jest bardzo ważny, bo powoduje, że mniej śmieci trafia na wysypiska. Zanim więc wyrzucimy odpady zastanówmy się, do którego kontenera to zrobić.