Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


LPGK wykorzystuje energię odnawialną

6 września 2012

Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej już przeszło cztery lata temu zaczęło inwestować w instalacje solarne. Dzięki temu mniej zanieczyszczeń trafia do atmosfery, a spółka osiąga wymierne efekty ekonomiczne.

 Obecnie w LPGK działają trzy instalacje solarne. Pierwsza z nich została zainstalowana w marcu 2008 r. na Składowisku Odpadów Komunalnych  przy ul. Rzeszotarskiej. Przetworzona w nich energia słoneczna służy do podgrzewania wody w budynku administracyjno – socjalnym oraz wspomaga ogrzewanie. Kolejna instalacja solarna została zainstalowana w listopadzie 2009 r. w budynku siedziby LPGK przy ul. Nowodworskiej. Ostania instalacja została uruchomiona w październiku 2010 w Zakładzie Oczyszczania Miasta przy ul. Nowodworskiej.

Jakie korzyści przynoszą solary? Przede wszystkim do atmosfery nie są emitowane szkodliwe substancje powstające podczas spalania np. węgla. Wykorzystanie energii odnawialnej powoduje, że oszczędzane są surowce. Dzięki temu, że instalacje solarne nie emitują zanieczyszczeń, LPGK nie ponosi opłat za korzystanie ze środowiska oraz za składowanie odpadów oraz płaci mniejsze rachunki za energię elektryczną i gaz.

LPGK wykorzystuje odnawialne źródła energii do zaspokojenia swoich potrzeb; ogrzewania budynków i uzyskiwania ciepłej wody. Oprócz instalacji solarnych przedsiębiorstwo wykorzystuje inne źródła energii odnawialnej. Kotłownia w Zakładzie Oczyszczania Miasta i siedzibie Zarządu przystosowane są do spalania drewna z pielęgnacji drzew, a także np. palet z marketów. Zaoszczędzone przez LPGK pieniądze przeznaczane są na modernizację obiektów, zakup taboru, inwestycje na składowisku i inne.