Nasze Osiągnięcia:

PFP_2017_pion mecenas_l_1
logotyp GAZELE BIZNESU_1

perlaQI (5)_1 perlaQI (1)_1


Śmieciarki z górnej półki

13 września 2012

Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej inwestuje w najnowocześniejsze samochody do wywożenia odpadów komunalnych, które spełniają najwyższe polskie i europejskie normy ekologiczne i techniczne.

Obecnie Zakład Oczyszczania Miasta dysponuje 33 samochodami specjalistycznymi. Są to: bramowce i hakowce przewożące kontenery na składowisko, klasyczne wozy opróżniające pojemniki i kontenery oraz samochody do selektywnej zbiórki odpadów. LPGK obsługuje około 150 tys. mieszkańców. Oprócz Legnicy także gminy Chojnów, Krotoszyce, Kunice, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Ruja, Złotoryja.

- Od 10 lat wymieniamy zużyty sprzęt na nowy, najlepszy dostępny na rynku - informuje Robert Acedoński, Kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta. - Śmieciarki budowane na podwoziach renomowanych firm takich jak MAN, Mercedes, czy Volvo kupujemy w drodze przetargu. Nasz tabor ma średnio pięć lat.

Samochody kosztują od 300 tysięcy zł do ponad 800 tys. Ich zaletą jet to, że spełniają bardzo rygorystyczne przepisy ekologiczne. Emitują mało spalin, posiadają systemy do załadunku pojemników i kontenerów, które cicho pracują. Jest to ważne dla samopoczucia mieszkańców posesji , z których odbierane są śmieci. Samochody te zapewniają odpowiednie warunki BHP i wysoki komfort pracy kierowcom.

W tym roku LPGK zakupiło 26 tonową śmieciarkę przeznaczoną do selektywnej zbiórki odpadów. Samochód może odbierać pojemniki typu dzwon i iglo oraz siatki z opakowaniami pet. Dzięki specjalnym wysięgnikom może także obsługiwać podziemne śmietniki. Samochód posiada oś skrętną, co ułatwia dojazd do zasieków z kontenerami na podwórkach, czy do zsypów. LPGK planuje kupić jeszcze jedną śmieciarkę trzyosiową przeznaczoną do odbioru odpadów komunalnych. Przetarg zostanie niebawem rozpisany.

- Dążymy do tego by nasze samochody były jak najmniej uciążliwe dla ludzi i środowiska - dodaje Robert Acedoński. - Oprócz tego, że wydzielają mniej spalin i są cichsze to są codziennie opróżniane, myte i dezynfekowane. Mamy także samochód do mycia i dezynfekowania pojemników na odpady.

Obecnie myjnia usytuowana jest na składowisku odpadów komunalnych. W przyszłym roku planowana jest budowa nowej na terenie Zakładu Oczyszczania Miasta przy ul. Nowodworskiej. Do mycia samochodów będzie w niej używana woda deszczowa.